Böker Plus Sigyn är en liten halskniv med 5 cm blad i D2 och handtag i G10, formgiven av Andre Schröter från Midgards Messer. Den passar dig som vill ha en fast kniv som alltid finns nära till hands.
Varför en halskniv?
En halskniv bärs i en slida som hänger i en kedja runt halsen. Fördelen jämfört med en fällkniv är att det inte finns något lås eller led som kan bli smutsigt, och att kniven är lätt att hålla ren. Sigyn bärs i en Kydex-slida med kulkedja. Kydex är ett formpressat plastmaterial som tål vatten och smuts.
Handtaget är format för tre fingrar, och bladet är 4,6 mm tjockt. Det ger ett stadigt grepp trots den lilla storleken. Skalen i G10 har ett rött mellanlager och kan bytas mot egna, 3D-utskrivna skal.
Bladet är en droppoint i D2, ett slitstarkt verktygsstål med hög kromhalt som inte är rostfritt. En halskniv bärs nära kroppen, så torka av bladet om det blivit fuktigt.
Specifikationer
- Bladlängd: 5 cm
- Totallängd: 11 cm
- Bladtjocklek: 4,6 mm
- Bladstål: D2, hög kromhalt (inte rostfritt)
- Bladform: Droppoint
- Handtag: G10, rött mellanlager, utbytbara skal
- Grepp: Tre fingrar
- Slida: Kydex med kulkedja
- Vikt: 67 g
- Designer: Andre Schröter (Midgards Messer)
Vanliga frågor
Varför ska D2 torkas av?
D2 har hög kromhalt men räknas inte som rostfritt. Svett och fukt kan ge ytrost om bladet inte torkas av.
Relaterade modeller
- Böker Solingen BFF Packlite Allblack Stargaze Halskniv i MagnaCut – halskniv i rostfritt pulverstål.
- Böker Plus Dvalin Folder Tanto Fällkniv i D2 – samma stål och formgivarhus, som fällkniv.
- Se alla Böker-knivar