Victorinox reservdelar och tillbehör — tandpetare, pincett och fler lösa delar till fickkniven

Trasig sax, borttappad tandpetare eller en pincett som inte längre håller? Här hittar du lösa reservdelar till din Victorinox fickkniv — och vår guide till att välja rätt storlek.

En Victorinox fickkniv är byggd för att hålla länge, men de små verktygen i skaftet — tandpetare, pincett, kulspetspenna, sax och nyckelring — är utsatta för mer slitage än själva kniven. Den goda nyheten: de flesta går att byta ut separat, utan att du behöver ersätta hela kniven.

Det som avgör vilken storlek du ska välja är inte tycke och smak, utan fickknivens egen storlek. En kniv på 58–74 mm (till exempel Classic eller Climber) kräver en liten tandpetare eller pincett — den stora varianten passar helt enkelt inte i facket. Fickknivar från 84 mm och uppåt (till exempel Huntsman eller SwissChamp) behöver den stora storleken. Kulspetspennan finns i tre längder beroende på om du har en liten kniv, en större modell eller ett SwissCard-kort. Saxfjädern är specifik för knivar med inbyggd sax.

Osäker på vilken storlek som passar just din modell? Varje produktsida har en storleksguide och länkar till övriga storlekar/färger inom samma reservdel, så du kan jämföra innan du bestämmer dig.