Ryoma Rainbow Damascus Santoku 18 cm

  • 1 895 kr

Japansk santokukniv med kärna av AUS10-stål, insvept i 67 lager färgdamaskus. Härdad till 61±1 HRC för lång hållbar skärpa.

Tillgänglig för beställning
Artikelnummer: 0747150439617
Leverantör: Ryoma
Dela

Den här santokun passar dig som vill ha en allroundkniv för vardagen men inte vill kompromissa med varken skärpa eller utseende.

Santokuformen är gjord för att klara grönt, kött och fisk i samma rörelse, och den 18 cm breda eggen ger både kontroll vid finhackning och räckvidd för större ingredienser. Skillnaden mot en vanlig santoku märks framför allt i stålet.

Kärnan är japanskt AUS10-stål med 1,0 % kolhalt, format till 67 lager damaskusstål där stål, koppar och mässing smitts samman till ett mönster som fångar ljus på ett sätt vanligt rostfritt stål aldrig gör. Härdningen till 61±1 HRC innebär att eggen håller sig vass genom betydligt fler skärbräden än en vardagskniv i en lägre prisklass — men innebär också att du bör räkna med en lite mer krävande, om än mer sällan förekommande, slipningsprocess.

Skaftet är oktogonalt palisanderträ, format för ett säkert grepp oavsett höger- eller vänsterhänt, med en gravyr av Ryomas R-logotyp på den bakre metallringen. Kniven levereras i en egen presentationsbox. Vi ser gärna att kunder som redan har god erfarenhet av knivvård väljer den här — den belönar den som sköter om den.

Specifikationer

  • Bladlängd: 18 cm
  • Bladmaterial: Japanskt AUS10-stål, 1,0 % kolhalt, 67-lagers färgdamaskus (stål, koppar, mässing)
  • Hårdhet: 61±1 HRC
  • Handtagsmaterial: Palisanderträ (rosewood), oktogonalt skaft
  • Slipning: Handslipad V-egg, 15° per sida, dubbeleggad
  • Tillverkningsland: Japan (Seki)

Användningstips

  • Använd hela bladlängden i en glidande rörelse vid finhackning av grönt för jämnast resultat.
  • Handdiska och torka torr direkt, undvik diskmaskin.
  • Slipa med våtslipsten #1000, komplettera med en finare sten om du vill ha en extra polerad egg.
  • Keramikslipstav räcker för vardagsunderhåll mellan slipningstillfällena.

Vanliga frågor

Passar den här kniven för både hemmakockar och mer erfarna kockar?

Ja. Den fungerar väl för den som lagar mat ofta hemma, men den höga hårdheten och det tunna damaskusbladet gör den särskilt uppskattad av den som redan är van vid att sköta en riktigt vass kniv.

Varför skiftar färgen på bladet beroende på hur jag håller kniven?

Det beror på hur stål, koppar och mässing har lagts samman under smidningen, inte på en ytbehandling som kan nötas bort med tiden.

Hur ofta behöver jag slipa kniven i praktiken?

Med 61±1 HRC håller eggen skärpan betydligt längre än stål i lägre hårdhetsklass. En genomgång med våtslipsten (#1000) räcker sällan, och en keramikslipstav håller den fräsch däremellan.