Victorinox Fickknivar Medium – 84-93 mm i schweizisk kvalitet
Victorinox mellanstora fickknivar är en av de mest genomtänkta produktserierna som finns — samma grundkonstruktion sedan 1897, finjusterad i generationer. Här reder vi ut skillnaderna mellan modellerna så att du kan välja rätt.
Medium-sortimentet (84-93 mm) är den storlek de flesta tänker på när de hör "schweizisk armékniv". Skillnaden mellan modellerna handlar sällan om kvalitet — alla tillverkas i samma fabrik i Ibach med samma rostfria stål — utan om vilken kombination av verktyg som passar just ditt användningsområde.
Om du bara vill ha grunderna (kniv, sax, skruvmejslar, flasköppnare) räcker Huntsman eller Climber gott och väl. Vill du ha lite mer kapacitet utan att gå upp mycket i vikt finns Ranger och Handyman, som lägger till stämjärn och kombinationstång — praktiskt om du ofta hamnar i småreparationer utomhus eller hemma. Fieldmaster och Explorer bygger vidare med trägsåg respektive förstoringsglas, medan Fisherman är riktad specifikt mot fiske med fjällskrapa och kroklösare.
En sak många missar är skillnaden mellan Tinker-familjen och Huntsman-familjen: Tinker, Super Tinker, Hiker och Fieldmaster saknar korkskruv till förmån för en Phillips-skruvmejsel, medan Huntsman, Climber, Ranger och Handyman har korkskruv men ingen Phillips. Välj efter vad du faktiskt använder i vardagen — det är sällan mer komplicerat än så.
För den som vill ha allt finns SwissChamp (33 funktioner) och SwissChamp XXL (73 funktioner, samlarutgåva) samt CyberTool M och L, byggda kring en utbytbar bitshållare för elektronik. Dessa är tyngre och mer påkostade, men fortfarande byggda på samma grundkonstruktion.
93 mm Alox-serien (Pioneer X, Pioneer, Farmer, Swiss Army 1 och 7) skiljer sig genom materialet — ett strukturerat aluminiumskal istället för Cellidor. Vi rekommenderar Alox-modellerna till dig som vill ha en råare känsla eller helt enkelt gillar den klassiska militärestetiken.
Fodral: de flesta modeller upp till ca 4 lager (Climber, Huntsman, Tinker-familjen, 93 mm Alox) passar i vårt bältesetui för 2-4 lager. De mer välutrustade knivarna — Ranger, Handyman, SwissChamp, CyberTool — behöver det större fodralet för 5-8 lager.
FAQ:
Varför har vissa Victorinox-knivar korkskruv och andra inte? Det beror på vilken funktionsfamilj kniven tillhör. Huntsman-familjen har korkskruv, Tinker-familjen har Phillips-skruvmejsel istället. Det är inte en kvalitetsskillnad, bara olika funktionsval från Victorinox sida.
Håller Alox-modellerna längre än Cellidor-modellerna? Båda materialen är mycket slitstarka. Alox (aluminium) tål stötar och repor synligt mindre, medan Cellidor är lättare och något mer flexibelt. Valet handlar mer om känsla än hållbarhet.
Vilken kniv rekommenderar ni för en nybörjare? Climber eller Huntsman — de har de mest använda funktionerna utan att bli för avancerade, och är lätta att komma igång med.