D2 är ett stål som ofta väljs för knivar som ska tåla grovt arbete, och det sitter i CIVIVI Elementum Fixed Blade. Kniven har ett fast 10,1 cm blad, 3,5 mm tjockt, handtag i mörkgrön Micarta och slida i Kydex.
Stålet: D2, halvrostfritt
D2 är ett verktygsstål med cirka 12 % krom och cirka 1,5 % kol. Det höga kolinnehållet binder en stor del av kromet i karbider, mikroskopiska hårda partiklar. Det är därför eggen håller länge vid grovt arbete i trä, rep och kartong, och det är också därför rosttåligheten blir begränsad. D2 är halvrostfritt, inte rostfritt. Torka av bladet efter användning och olja in det tunt ibland. Det är något svårare att slipa och lite mindre segt än 14C28N. CIVIVI härdar det till 59–61 HRC.
Fast blad eller fällkniv?
En fastbladskniv har inget lås och ingen led som kan samla smuts. Med 3,5 mm tjockt blad blir kniven styv och robust. Nackdelen är att den måste bäras i slida. Här är slidan i svart Kydex med ett T-clip på baksidan för bältet, och en svart lanyard i paracord ingår.
Bladet har drop point-form, hålslipade sidor och satinslipad yta. Handtaget är 11,4 cm och i mörkgrön Micarta, väv pressad med härdplast, som ger ett torrt, bra grepp.
Den här kniven passar dig om du vill ha en kompakt fastbladskniv för tur, camping och verkstad och inte har något emot att torka av bladet.
Specifikationer
- Bladlängd: 10,1 cm
- Totallängd: 21,5 cm
- Bladtjocklek: 3,5 mm
- Bladstål: D2, 59–61 HRC
- Slipning: Hålslipad (hollow grind)
- Bladfinish: Satin
- Handtag: Mörkgrön Micarta, 11,4 cm
- Konstruktion: Fast blad
- Slida: Svart Kydex med T-clip för bältet
- Tillbehör: Svart lanyard i paracord
- Vikt: 125 g
- Tillverkningsland: Kina
Användningstips
- Torka av bladet efter användning och olja in det tunt ibland.
- Förvara inte kniven blöt i slidan. Låt båda torka separat.
- Slipa på sten när eggen blivit slö, och ge det lite tid. D2 är något svårare att slipa men håller skärpan länge.
Vanliga frågor
Kan D2 rosta?
Ja, det kan få fläckar om det får ligga fuktigt. D2 är halvrostfritt. Torka av och olja in, så håller det sig fint.
Är D2 bättre än 14C28N?
Inget stål är bäst på allt. D2 håller eggen längre vid grovt arbete. 14C28N tål fukt bättre, är segare och lättare att slipa.
Relaterade modeller
- CIVIVI Button Lock Elementum Green Micarta – fällkniv med samma handtagsmaterial, i 14C28N.
- CIVIVI Button Lock Elementum 2 Black/OD Green – fällkniv i samma formspråk.
- Se alla CIVIVI-knivar