Två dekorativa material möts på fällkniven CIVIVI Elementum Damascus: ett mörkt, handpolerat damaskusblad och ett handtag av kolfiber och kopparflagor i klar harts. Här förklarar vi vad det betyder för dig som använder kniven.
Handtaget: kolfiber och koppar i harts
"Shredded" kolfiber är kolfiberbitar som gjutits in i härdplast. Här har CIVIVI blandat in kopparflagor, och allt ligger i klar harts. Det ger ett lätt och styvt handtag med ett marmorerat mönster som blir olika på varje kniv. Kolfibern gör inte kniven starkare i praktiken. Skillnaden mot G10 är främst vikt och utseende. Kopparn ligger inne i materialet, så handtaget sköts som vilket hartshandtag som helst.
Bladet: damaskus med handpolerad yta
Damaskusstål är stål i flera lager som smids samman så att mönstret syns. CIVIVI anger ytan "Black Hand Rubbed", alltså mörkt och handpolerat. Många tror att mönstret gör bladet vassare. Så är det inte. Skärpan avgörs av stålsorterna och härdningen, och CIVIVI anger 58–60 HRC. Torka av bladet och olja in det tunt ibland, och slipa bara eggen.
Kniven
Elementum är CIVIVI:s klassiska, kompakta fällkniv. Den har 7,5 cm hålslipat blad, liner lock och flipper, och väger 78 gram. Clipen är svart och sitter bara på höger sida.
Den här kniven passar dig om du vill ha en liten vardagskniv i dekorativa material och inte har något emot lite skötsel.
Specifikationer
- Bladlängd: 7,5 cm
- Totallängd: 17,8 cm (hopfälld 10,2 cm)
- Bladtjocklek: 3 mm
- Bladstål: Damaskusstål, 58–60 HRC
- Slipning: Hålslipad (hollow grind)
- Bladfinish: Mörkt handpolerat damaskus
- Handtag: Kolfiber och kopparflagor i klar harts, svarta liners i rostfritt stål
- Lås: Liner lock
- Öppning: Flipper, kullager
- Clip: Svart, tip-up, endast höger
- Vikt: 78 g
- Tillverkningsland: Kina
Användningstips
- Torka av bladet efter användning och olja in det tunt ibland.
- Slipa bara eggen. Slipning av bladsidorna nöter bort mönstret.
- Rengör handtaget utan slipande medel.
Vanliga frågor
Är det samma kniv som Elementum II?
Nej. Det här är den klassiska Elementum med liner lock. Elementum II har button lock.
Kan clipen flyttas?
Nej, clipen sitter bara på höger sida.
Relaterade modeller
- CIVIVI Pentad Damascus – större fällkniv med damaskusblad.
- CIVIVI Kukei Carbon Fiber – liten fällkniv med kolfiber på G10.
- Se alla CIVIVI-knivar